Dlaczego właściwie „E=mc²”? Skąd mamy pewność, że Einstein miał rację?

e=mc2

Dlaczego „e równa się emcekwadrat”… Ciekawość, poszukiwanie wiedzy, chęć poznania, te cechy powinniśmy pielęgnować. Jednak czasem pytanie może zostać postawione w bardzo niewłaściwy sposób. Gdy domorosły filozof zaczyna obalać teorie wielkiego fizyka poprzez „wydaje mi się”… Oto komentarz z wykop.pl:

"Skąd to c do kwadratu?"

„Skąd to c do kwadratu?”

Drżyjcie niebiosa. Laureat nagrody nobla się mylił! Potęga użyta w równaniu ma nam TYLKO pokazać, że czegoś jest bardzo dużo! O tak! Einstein pewnego dnia podszedł do tablicy i stwierdził „A niech to! W tej kredzie jest tyle energii, że dopiszę nią potęgę do tej prędkości światła”…

::DLACZEGO E=MC²?::

Odpowiadając na wątpliwości mości trolla naukowego. Wytłumaczę dlaczego „c jest do kwadratu”, a wszystko zgadza się co do joty.

Proste i piękne równanie opisuje zaskakujący koncept wszechświata. Dlatego niesamowite jest, że każdy może samodzielnie udowodnić jego prawdziwość. Jak to zrobić? Najłatwiej ołówkiem na papierze. Jak nazwa wskazuje, aby potwierdzić prawdziwość równania wystarczy dowieść, że jedna strona równa się drugiej. No dobrze, brzmi banalnie. W jaki sposób  wykazać że energia faktycznie równa się masie pomnożonej przez prędkość światła podniesioną do kwadratu? Skorzystamy z faktu, że większość wartości fizycznych można sprowadzić do masy, odległości i czasu, a potem… Wsiądziemy na najlepszy rollercoaster świata. Będziemy przekształcać równanie!

Elementy równania: ENERGIA, MASA, PRĘDKOŚĆ

Energie wyrażana jest zazwyczaj w Dżulach, masa w kilogramach, a prędkość w metrach na sekundę. Przyjrzyjmy się, jak wygląda równanie po podstawieniu jednostek.

e=mc^2

Lewa strona równania. Mamy tutaj Dżule, a z prawej strony masę odległość i czas. Dlatego musimy tak przekształcić równanie, żeby i lewa strona operowała tymi samymi jednostkami:

 

Czy już to powoli widzicie? Teraz prawa strona równania:

massandspeed

Teraz bierzemy przekształconą prawą i lewą stronę i…

proof_of_e=mc^2

Brawo! Właśnie udowodniłeś, że równanie jest prawdziwe! Co waszym zdaniem bardziej zdumiewające? To, że prędkość światła została podniesiona do kwadratu? Czy może fakt, że w ogóle użyto w równaniu prędkości światła.

  • Demiurg

    Ciekawe jak Einstein wpadł na to równanie, bo przecież nie wyszedł od tezy.

  • piotr.filip90

    Zgodność jednostek jest warunkiem koniecznym poprawności wzoru, ale nie dowodem! Potrzebny jest dowód że we wzorze jest prędkość światła, a nie jakaś inna.